architekci-mpp.pl

Architekci małych przestrzeni przedszkolnych

W co powinien być wyposażony żłobek?

Żłobek jest placówką specyficzną. Przede wszystkim dlatego, że zaprowadza się do niego dzieci małe, czasami jeszcze w okresie niemowlęcym. To miejsca, w których rodzice pozostawiają swoje pociechy w czasie, kiedy sami udają się do pracy i nie mają fizycznej możliwości zajęcia się maluchem. Bywa, że w tym zakresie mogą ich wyręczyć dziadkowie, ale nie jest to norma. Poza tym nie każdy rodzic chce obciążać dziadków tym tematem. Właśnie dlatego podejmowana jest decyzja, aby oddać dziecko do żłobka.

Co powinno się w nim znaleźć, aby można było uznać żłobek za odpowiednio wyposażony? Coś dla higieny, coś dla zabawy Muszą się tam znaleźć łóżeczka, w których dzieci będą przebywać. Niemowlaki sporo śpią, więc łóżeczek nie może zabraknąć. Należy im zapewnić idealną czystość. Nie można się obejść również bez przewijaków. Pozwalają one na sprawne przewinięcie malucha i zmianę pieluszki, o ile taka zajdzie konieczność. W przypadku małych dzieci jest ona dość częsta, co nie powinno raczej nikogo zaskakiwać.

Oczywiście w obiekcie muszą być też ogólnodostępne zabawki, w tym sensoryczne, a więc rozwijające motorykę i zdolności poznawcze dziecka.