architekci-mpp.pl

Architekci małych przestrzeni przedszkolnych

Stoły szkolne – pojedyncze czy podwójne?

Kolejny normalny element spotykany w każdej szkole bez wyjątku to stoły. Są częścią zestawu, który potocznie określa się mianem szkolnej ławki. Oto mamy stoły, a bok nich krzesła.

Tu pojawia się pytanie, czy w użytku znajdą się stoły pojedyncze czy podwójne. Te szersze nadają się do tego, aby bez problemu zmieściły się przy nich dwie osoby, a dokładniej dwoje uczniów. Spotyka się jednak stoły pojedyncze, przy których mieści się jedno krzesło i jedna osoba.

Stoły/ławki szkolne mają więcej znaczenia niż sądzisz. Naukowo dowiedziono, że ustawienie ławek w klasie szkolnej ma znaczenie i wpływ na wyniki uczniów.

Taki „system” stołów szkolnych bywa częściej spotykany na uczelniach wyższych aniżeli w podstawówkach czy liceach. Praktyczne walory pojedynczego stołu szkolnego. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a różni uczniowie mają swoje preferencje co do ławki szkolnej. Stół pojedynczy jest zdecydowanie lepszym pomysłem w przypadku sal egzaminacyjnych, na których weryfikowana jest wiedza uczniów.

Pojawia się bowiem szansa, aby zapewnić im lepszy komfort pisania egzaminów i testów, utrudnione jest także ściąganie, jakie w polskich realiach niezmiennie funkcjonuje w szkolnej mentalności jako coś dozwolonego, choć jest rzecz jasna piętnowane i może skutkować oceną niedostateczną.